Plażowa pierwsza pomoc

www.scartshow.pl

Dyscypliną z pogranicza sportu można nazwać sportowe ratownictwo wodne. Oprócz rozrywki i rywalizacji, jest również źródłem wiedzy, która może pomóc ocalić czyjeś życie. Ratownicy, by wziąć udział w zawodach, muszą być dobrze przygotowani teoretycznie, technicznie i kondycyjnie.

Konkurencje, w większości przypominające realne sytuacje, sprawdzają bowiem zarówno wiedzę, jak i możliwości fizyczne zawodników. Podczas zawodów można obserwować zmagania drużynowe i indywidualne. Ratownicy mają zwykle za zadanie wyciągnąć z wody topiącego się manekina tak, by w czasie akcji znajdował się on w bezpiecznej pozycji.

Jeszcze trudniejsza wydaje się być konkurencja, w której zawodnicy mają wyłowić z wody wszystkich tak zwanych pozorantów, a także udzielić im pomocy na brzegu, dokonując wcześniej oceny poszczególnych problemów. Ratownicy zmagają się również, używając łodzi, czy desek ratunkowych, ale także w zwykłych wyścigach sprintem po plaży. Ważne jest, by byli przygotowani na każdą niebezpieczną sytuację, która może rozegrać się nad wodą.