Jak poradzić sobie z ochojnikami w ogrodzie?

www.asteriksiobeliks.pl

Ochojniki to owady o niewielkich rozmiarach, które zalicza się do mszyc. Żerują one na drzewkach i krzewach iglastych takich jak świerk pospolity, doprowadzając do osłabienia roślin.

W jaki sposób wyrządzają szkodę? Ochojniki umieszczają w pąkach swoją ślinę, w której znajdują się enzymy powodujące powstawanie narośli na gałązkach. Galasy, bo tak się one nazywają, przypominają szyszki.

Są one bardzo groźne dla rośliny, ponieważ w ich wnętrzu znajdują się młode osobniki szkodników, które również żerują na roślinie i mają dogodne warunki do rozwoju. Nie należy ignorować tego szkodnika, a jak najprędzej przystąpić do jego zwalczania.

Jak poradzić sobie z ochojnikami w ogrodzie? Przede wszystkim należy dokładnie obserwować iglaki. Jeżeli zauważymy galasy, należy natychmiast je usunąć i zniszczyć, w ten sposób zapobiegając rozprzestrzenianiu się młodych osobników.

Silnie zaatakowane przez szkodniki fragmenty rośliny należy wycinać. Zaleca się również stosowanie oprysków preparatami olejowymi lub specjalnymi środkami na ochojniki.

Opryski należy wykonywać wczesną wiosną, aby wyeliminować osobniki, które przetrwały zimę.