Inditex – największy koncern odzieżowy na świecie

Jak i z czym nosić tunikę? https://sklep.poza.pl/pl/10-codzienne

Jedną z wiodących firm w przemyśle odzieżowym jest Inditex. Jest to koncern hiszpański, który skupia osiem marek, m.in. Bershkę, Zarę, Stradivariusa, Pull&Bear oraz Massimo Dutti.

Sklepy funkcjonujące pod tymi szyldami można znaleźć na wszystkich kontynentach – jest ich ponad 6 tysięcy. Każdego roku koncern odnotowuje przychody w wysokości około 10 miliardów euro. Odzież hiszpańskiego koncernu nie pochodzi z Europy, a szyta jest głównie w azjatyckich fabrykach, co budzi sporo kontrowersji. Tania siła robocza w Azji pozwala na zwiększenie zysków firmy.

Jednakże wielokrotnie koncern musiał borykać się z oskarżeniami o wyzysk i nieludzkie traktowanie w fabrykach w Bangladeszu czy Kambodży, co wyraźnie odbija się na wizerunku marki. Koncern odniósł sukces w sektorze odzieżowym ze względu na opracowanie wyjątkowej strategii. Amancio Ortega założyciel Zary i właściciel koncernu postanowił mieć kontrolę nad wszystkimi ogniwami w produkcji odzieży. I tak zarządza dziś szwalniami, zakładami włókienniczymi, firmami transportowymi czy sklepami.