Dziura ozonowa

Zwiększająca się regularnie i w szybkim tempie dziura ozonowa to bardzo poważne zagrożenie dla całej kuli ziemskiej. W dużej mierze za jej powiększanie odpowiedzialne są skutki uboczne produkcji przemysłowej. Dziura ozonowa to zmniejszanie ilości ozonu w stratosferze.

Ozon jest odpowiedzialny za absorbowanie słonczego promieniowanie ultrafioletowego, które może być niezwykle niebezpieczne dla żywych organizmów. Od ponad 30 lat dziura regularnie się zwiększa. Odpowiedzialne ze powiększanie dziury ozonowej są freony, czyli związki chemiczne, które poprzez promieniowanie ultrafioletowe rozkładane są na chlor, węgiel i fluor.

Pierwiastki te zachodzą w reakcje z ozonem, jednocześnie zwiększając dziurę ozonową. Maleją w zatrważającym tempie ilość ozonu może mieć fatalne skutki dla życia na naszej planecie. Jego zanik doprowadzić może do poważnych zmian klimatycznych.

Skup militariów - warto sprawdzić

Z kolei nadmiar promieniowania UV może przyczynić się do licznych chorób ludzi i zwierząt. Promienie ultrafioletowe szkodliwe są także dla roślin, przez co wiele gatunków flory może wymrzeć.